Inlägget är ett annonssamarbete med Bosch. Läs mer om detta längst ner i inlägget.
I fredags var jag bjuden på en s.k. ”spring cleansing frukost” med Bosch och Food Pharmacy. Eventet började med frukost och mingel med resten av tjejerna. Syftet med eventet var att vi skulle få testa på Bosch VitaBoost High Speed Blender, så på varje plats stod en blender ”uppdukad”. Det som är speciellt med den här blendern är att den är väldigt kraftfull och kan mixa hårda saker som avokadokärnor, isbitar och frysta jordgubbar. Jag själv har råkat ha sönder flertalet mixers/blenders när jag försökt mixa saker som t.ex. dadlar eller frysta jordgubbar, så jag var väldigt spänd på att se om den här blendern faktiskt höll vad den lovade.
Innan vi själva gick lös i köket fick vi en liten introduktion av Mia och Lina som driver Food Pharmacy. De berättade om sig själva och sin verksamhet och visade hur de brukar använda blendern.
Bordet var uppdukat med massor av fräscha råvaror och vid varje skål stod en skylt som berättade mer om varför just den råvaran är så hälsosam. Jag brukar t.ex. äta bladspenat nästan varje dag, men visste inte alls att det var så nyttigt, så det var ju en trevlig överraskning 🙂
Sen var det dags för oss att testa på VitaBoost och göra våra egna smoothies. Jag var som sagt väldigt spänd inför att se resultatet, så hur gick det då? Jag valde att göra en smoothie på bladspenat, avokado, cashewnötter, citron, kokosvatten, fryst grön banan och frysta jordgubbar. Jag la i alla ingredienser och tryckte igång smoothie-programmet. Blendern kommer med en stav som man kan använda för att röra runt bland ingredienserna samtidigt som man mixar, och jag tror att det är en av anledningarna till att det var så enkelt att mixa trots att ingredienserna var hårda 🙂
Medan vi mumsade på våra smoothies berättade Mia och Lina lite mer ingående om sin bok Food Pharmacy och om goda och onda bakterier i magen. De lärde oss att stora delar av vårt immunförsvar sitter i tarmfloran och att mat är den största anledningen till att vi dör i förtid. Jag kände att jag ville åka hem på en gång och göra massa gröna soppor och smoothies hela dagarna, men det är ju inte riktigt hållbart i längden 😉 Däremot tror jag på att göra det så enkelt som möjligt att få i sig tillräckligt med frukt och grönt och därför ska jag försöka göra ”storkok” så att det alltid finns en grön juice, smoothie eller shot i kylen 🙂 En annan sak som Mia och Lina nämnde var att det är faktiskt aldrig för sent att göra en förändring, eller för sent att börja äta nyttigare och det är något som jag ska försöka ta med mig.
Sist av allt rengjorde vi blendern, vilket var förvånansvärt enkelt. Den har ett rengöringsprogram, så man behöver vara skölja ur blendern, fylla den med ca 1/3 vatten, i med några droppar diskmedel och sen köra igång rengöringsprogrammet.
Jag blev verkligen positivt överraskad av blendern och ser fram emot att använda den igen.. Då ska jag nog våga mig på att ha i en avokadokärna också, spännande! 😀 Om ni är sugna på blendern så kan ni läsa mer om den och beställa här (klick).
Inlägget är skrivet i samarbete med Bosch, men detta påverkar inte mina värderingar eller åsikter om produkten.